Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kancel29/domains/kancelaria-trzaskowski.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 2630
Upadłość konsumencka Poznań - Radca prawny upadłość, prawo upadłościowe – Radca Prawny Łukasz Trzaskowski, Poznań Rataje

Radca prawny upadłość konsumencka Poznań

Narastające problemy finansowe nie muszą oznaczać sytuacji bez wyjścia. Przepisy prawa dają szansę na oddłużenie i nowy start w życiu rodzinnym oraz zawodowym.

Radca prawny oceni, czy w Twojej sprawie istnieje możliwość ogłoszenia upadłości, a następnie przeprowadzi Cię przez tę procedurę. Kancelaria oferuje nie tylko sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości, ale także reprezentację w toku postępowania, aż do jego zakończenia. Celem działania Kancelarii jest doprowadzenie do jak największego oddłużenia Klienta i umożliwienie mu nowego startu.

Także w toku prowadzenia działalności gospodarczej może dojść do sytuacji zaburzenia płynności finansowej Twojego przedsiębiorstwa. Kancelaria oceni, czy Twoja firma pozostaje niewypłacalna i czy tym samym powstał obowiązek ogłoszenia upadłości. Dodatkowo Kancelaria radcy prawnego oferuje swoje usługi członkom zarządu, w stosunku do których zostały skierowane roszczenia związane z działalnością spółki, w szczególności brakiem ogłoszenia jej upadłości.

Upadłość konsumencka – co to takiego?

Upadłość konsumencka jest to redukcja lub umorzenie zobowiązań w postępowaniu sądowym. Dotyczy ona tylko osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i stały się niewypłacalne. Niewypłacalność oznacza, że osoba fizyczna – dłużnik, nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniema się, że dłużnik utracił ową zdolność, gdy opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Upadłość konsumencka koncentruje się na tym, aby oddłużyć niewypłacalnego dłużnika i w miarę możliwości spłacić jego wierzycieli. Umorzenie dotyczy całości lub części długów, których nie jest ani nie będzie w stanie taka osoba spłacić. Dotyczy to jedynie długów powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości.

Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Nowelizacja z dnia 24.03.2020 r. ustawy prawo upadłościowe z dnia 28 lutego 2003 r. uchyliła w całości treść art. 4944 ustawy, którego dotychczasowe brzmienie określało przesłanki obligatoryjnego oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Usunięcie takowej podstawy oddalenia wniosku w praktyce oznacza, że sąd ogłosi upadłość praktycznie każdego dłużnika, który pozostaje niewypłacalny. 

Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej niezbędne jest złożenie wniosku do sądu (za pośrednictwem systemu Krajowego Rejestru Zadłużonych). W tym celu, aby mieć pewność, że dłużnik spełnia warunki do ogłoszenia upadłości oraz że zostaną także wypełnione ustawowe wymogi dotyczące sporządzenia wniosku, najlepiej skorzystać z pomocy radcy prawnego. Jeśli zostały spełnione wymogi ustawowe, to wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać zgłoszony w każdym czasie- nawet jeżeli dłużnik posiada tylko jednego wierzyciela.

Upadłość konsumencka Poznań

Prawo upadłościowe wskazuje, że wniosek powinien zawierać:

  • dane osobowe takie jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL, a jeśli dłużnik nie posiada numeru PESEL, to dane, które umożliwiają jednoznaczną identyfikację;
  • wskazanie okoliczności uzasadniających złożenie wniosku,
  • aktualny oraz zupełny wykaz majątku wraz z szacunkową wyceną jego składników;
  • spis wierzycieli wraz z podaniem ich adresów oraz wysokości wierzytelności każdego z nich, a także terminów zapłaty;
  • spis wierzytelności spornych wraz z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie owej wierzytelności;
  • listę zabezpieczeń, które zostały ustanowione na majątku dłużnika oraz daty ich ustanowienia (zwłaszcza hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych);
  • zestawienie kosztów utrzymania dłużnika.

Kancelaria radcy prawnego oferuje:

  • prowadzenie konsultacji przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości,
  • ocenę stanu niewypłacalności Klienta,
  • kompleksowe usługi dla podmiotów planujących restrukturyzacje lub będących w trakcie restrukturyzacji,
  • sporządzanie wniosków dotyczących ogłoszenia upadłości konsumentów oraz przedsiębiorców,
  • sporządzanie pism oraz wniosków na etapie postępowania upadłościowego (zgłaszanie wierzytelności, sprzeciwów dotyczących uznania lub odmowy uznania wierzytelności na liście wierzytelności), sporządzanie wniosków o wyłączenie z masy upadłości,
  • reprezentację Klienta w kontaktach z syndykiem,
  • reprezentację członków zarządu w postępowaniu dotyczącym orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej;
  • reprezentację członków zarządu w postępowaniu sądowym, w którym zostały przeciwko nim skierowane roszczenia odszkodowawcze związane z brakiem ogłoszenia lub nieterminowym ogłoszeniem upadłości spółki tzw. „odpowiedzialność członków zarządu z 299 k.s.h.”

Oferta skierowana jest do konsumentów oraz przedsiębiorców.

Aktualności dotyczące prawa upadłościowego:

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej a odpowiedzialność współkredytobiorców i poręczycieli.
Na etapie analizy możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej warto zastanowić się jakie konsekwencje dla wszystkich zobowiązań będzie miało rozpoczęcie tej procedury. W szczególności taka analiza powinna zostać przeprowadzona jeżeli jakieś zobowiązanie, najczęściej kredytowe, zostało zaciągnięte przez dłużnika z inną osobą lub poręczone np. przez najbliższą rodzinę.

Zgodnie z art. 49115 Prawa upadłościowego ogłoszenie upadłości co do zasady nie wpływa na sytuację pozostałych współdłużników i poręczycieli- nadal są oni zobowiązani do spłaty wierzytelności w przewidzianym w harmonogramie terminie i wysokości.

Tym samym Bank nadal może żądać zapłaty od pozostałych współkredytobiorców pełnej kwoty zobowiązania i to nawet w przypadku umorzenia części zobowiązania wobec upadłego (i nakazania mu spłaty tylko części zadłużenia w planie spłaty). Taka sytuacja jest bardzo korzystna dla upadłego, bo z jednej strony zostaje on częściowo lub w całości zwolniony z zadłużenia, a jednocześnie w przypadku spłaty zobowiązania przez pozostałych dłużników, mają oni regres (roszczenie zwrotne) ograniczone do kwoty wskazanej w planie spłaty. W razie wątpliwości co do warunków umowy kredytowej i wpływu ogłoszenia upadłości na kredyt zachęcam do kontaktu z Kancelarią.

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – przesłanki negatywne
Po nowelizacji z 2020 r., na etapie ogłaszania upadłości konsumenckiej, Sąd nie bada już w tak szczegółowy sposób sytuacji wnioskodawcy. Sąd upadłościowy sprawdza wyłącznie, czy wnioskodawca jest osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej oraz czy jest osobą niewypłacalną.

Tym samym ogłoszenie upadłości następuje po niezbyt rozbudowanej weryfikacji przez Sąd.

Obecnie fakt prowadzenia działalności gospodarczej, która została zakończona przez dłużnika w krótkim okresie przed rozpoczęciem procedury upadłościowej, nie będzie przeszkodą ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe właściwie następnego dnia po wykreśleniu działalności gospodarczej dłużnika z CEIDG.

Kancelaria Radcy Prawnego Poznań
ul. Słowackiego 38/1, 60-825 Poznań
Radca Prawny Łukasz Trzaskowski